Your browser does not support SVG
Szwajcaria Bałtowska

Odległość od Gościńca: 34 km

Ośrodek narciarski położony w Bałtowie na Pogórzu Bałtowskim w Górach Świętokrzyskich na północnym zboczu wzgórza znajdującego się na terenie kompleksu turystycznego JuraPark Bałtów opadającego ku zakolu rzeki Kamiennej. Największy kompleks do uprawiania sportów zimowych położony najbliżej Warszawy.

W skład ośrodka narciarskiego wchodzą:

  • 4-osobowy wyciąg krzesełkowy o długości ok. 500 m i przepustowości 2400 osób na godzinę (56 kanap)
  • 2 równoległe wyciągi orczykowe, każdy o długości ok. 400 m i przepustowości 750 osób na godzinę
  • 2 wyrwirączki dla dzieci o długości ok. 100 m każda.

Między tymi wyciągami przebiega 6 tras narciarskich:

  • niebiesko-czerwona trasa o długości ok. 500 m (wzdłuż wyciągu krzesełkowego), o średnim nachyleniu ok. 17%
  • trzy niebieskie trasy o długościach odpowiednio 350, 570 i 700 m wzdłuż wyciągów orczykowych
  • dwie zielone ośle łączki o długości ok. 100 m każda.

Stacja narciarska SABAT w Krajnie

Odległość od Gościńca: 36 km

Stok narciarski „Sabat” 425m.npm. znajduje się w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego u podnóża Łysicy 612m. npm. najwyższego wzniesienia w Górach Świętokrzyskich znanego też ze zlotów czarownic, które ponoć tu się odbywały. To tutaj Stefan Żeromski jeździł na nartach lecz nie było jeszcze wyciągów, aby mógłby je opisać…

Zjazd po stoku Sabat z bocznymi trasami jest długi (ok. 800 m. oraz 850m.) i łagodny z dwoma ostrzejszymi nachyleniami, które nieco dodają adrenaliny początkującym narciarzom a zarazem urozmaicają go tak,aby nie stał się nudny. Dlatego stok ten znakomicie nadaje się do uprawiania rekreacyjnego narciarstwa całą rodziną od wnuka po dziadka.

Obok trasy zjazdowej znajduje się Snowpark z prawdziwego zdarzenia, tutaj ściągają z całej Polski rzesze snowboardzistów i freestylowców aby wykonywać ewolucje, które zapierają dech w piersiach. Podczas zjazdu można zaczerpnąć najczystszego powietrza (zdaniem ekologów) w Polsce zasilanego przez puszczę jodłową w tlen.