Your browser does not support SVG
Dwór w Chocimowie

Odległość od Gościńca: 1 km

Rezydencja ta zbudowana została w 1868 roku; wznosi się w otoczeniu znacznie starszego parku. Dworek pierwotnie był własnością rodziny Popielów. Urodzony w Chocimowie Marian Ośniałowski, zapomniany poeta, był blisko spokrewniony z Witoldem Gombrowiczem i Ksawerym Jasieńskim. W 1942 roku Niemcy wysiedlili Ośniałowskich i przejęli cały majątek. Do czasu zakończenia wojny w dworku mieścił się posterunek żandarmerii. Na wzniesieniu koło dworku stoi figurka Matki Boskiej z 1890 roku.

http://chocimow.blutu.pl/data/dworek.php

Sanktuarium w Kałkowie

Odległość od Gościńca: 9 km

W latach osiemdziesiątych XX wieku, w Kałkowie, z inicjatywy księdza Czesława Wali (obecnego kustosza), powstało sanktuarium pod wezwaniem Matki Bolesnej. Na jego terenie znajduje się między innymi budowla zwana Golgotą – wysoki na 33 metry budynek, w którym usytuowane są kaplice upamiętniające martyrologię narodu polskiego.

http://www.kalkow.com.pl

Bałtów

Odległość od Gościńca: 32 km

Bałtów leży w dolinie rzeki Kamiennej, na Pogórzu Bałtowskim, które rozciąga się od doliny Kamiennej do rzeki Wolanki. Warto zwiedzić Pałac w Bałtowie, Kościół oraz Młyn wodny z XIX wieku. Jednakże najsłynniejszą atrakcją jest Park Dinozaurów JuraPark z między innymi następującymi atrakcjami: „Zwierzyniec Bałtowski”, „Żydowski Jar”, „Stary Młyn”, Kraina Koni, Rollercoaster, Kino 5D, Prehistoryczne Oceanarium, Sabathówka.

https://juraparkbaltow.pl

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Św.

Odległość od Gościńca: 13 km

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Św. ma siedzibę w dawnym pałacu Wielopolskich w dzielnicy Częstocice. Pałac projektował architekt Leandro Marconi (1834-1919). Otwarto je w dniu 3 grudnia 1966r. (od 1984r. nazwa Muzeum Historyczno-Archeologiczne). Część zbiorów nowego muzeum pochodziła z przedwojennego Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego działającego w latach 1926-1939.

http://www.muzeumostrowiec.pl

Muzeum i Rezerwat Archeologiczno- Przyrodniczy „Krzemionki``

Odległość od Gościńca: 14 km

Nieopodal Ostrowca znajduje się rezerwat archeologiczny w Krzemionkach, z neolityczną kopalnią krzemienia, a także liczne zabytki związane z historią Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.

http://krzemionki.pl

Kapliczka św. Katarzyny z 1430 roku w Miłkowskiej Karczmie

Odległość od Gościńca: 15 km

Gotycką kapliczkę św. Katarzyny ufundował w roku 1430 biskup Zbigniew Oleśnicki. Jest ona najstarszą wolno stojącą kaplicą w Polsce. Kaplica zbudowana jest na planie ośmiokąta, wewnątrz okrągła. Nad wejściem znajduje się herb biskupa Oleśnickiego – Dębno. Herb fundatora umieszczono także na eliptycznym sklepieniu kaplicy. W kaplicy znajduje się ołtarzyk z figurą św. Katarzyny, pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku.

Wąwozy

Odległość od Gościńca: 1-4 km

W dolinie rzeki Kamiennej między Ostrowcem Świętokrzyskim a Kunowem, we wsiach Chmielów i Udziców Dolny znajdują się niezwykle malownicze wąwozy w skałach białego piaskowca. Wąwozy mają swoje nazwy „Biała Droga”, „Zimny Dół”, „Sikorzec”, „Kozłowiec” czy „Haliska”. Tylko wąwóz „Biała Droga” jest oznaczony, reszty trzeba trochę poszukać. W okolicy występują, cieszące się popularnością, źródła z czystą, zdrową wodą

Święty Krzyż

Odległość od Gościńca: 19 km

Na Świętym Krzyżu ma siedzibę opactwo benedyktynów, którego założenie przypisuje się Bolesławowi Chrobremu w 1006 roku. Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej oraz sanktuarium Relikwii Drzewa Świętego Krzyża powinny być obowiązkowymi pozycjami na liście obiektów do zwiedzania. Warto też obejrzeć eksponaty w Muzeum Misyjnym Misjonarzy Oblatów Marii Niepokalanej oraz zobaczyć Wystawę Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Kościół św. Władysława w Kunowie

Odległość od Gościńca: 3 km

Kościół został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Drewniany budynek plebanii powstał w 1855 roku a neoromańską dzwonnicę wzniesiono w 1896 roku. We wnętrzu kościoła znajdują się ołtarze rzeźbione przez miejscowych kamieniarzy. Świątynia otoczona jest kamiennym ogrodzeniem ze stacjami drogi krzyżowej. Godny uwagi jest też przykościelny cmentarz z XIX-wiecznymi nagrobkami – w szczególności z mogiłą powstańców z 1863 roku.